İrlanda’nın Osmanlı’ya Şükran Mektubu

, ,

1845 yılında İrlanda’da başlayan Büyük Kıtlık, ya da diğer adıyla İrlanda Patates Kıtlığı, yaklaşık 1.000.000 kişinin ölümü ile 1852 yılında son bulmuştur.

1845 yılı İrlanda için büyük acıların yaşandığı bir yıldır. Bu dönemde yaşanan kıtlık yüzünden milyonlarca kişi aç kalmıştır. Kıtlığın getirmiş olduğu ölümlerin sayısı ise 1 milyondur. Ayrıca kıtlık yüzünden ölen ve diğer ülkelere göç eden insanlardan dolayı İrlanda’nın nüfusu yaklaşık %25-30 oranında düşmüştür.

İngilizlerin ablukası yüzünden açlığa ve ölüme terk edilen İrlandalılar, Osmanlı’nın adaya getirmiş olduğu yardımlar sayesinde bir nebze olsun rahatlamıştır. 1847 yılında Osmanlı padişahının aldığı karar ile İrlanda’ya 4.000 Euro değerinde buğday gönderilmiştir. Bu yardım, o zamanın şartları göz önüne alındığında aslında çok değerli bir yardımdı.

Kraliçe ve İngiliz hükûmeti bu yardımları nedeniyle padişaha 25 Mayıs 1847 tarihli bir mektupla yazılı olarak teşekkür etmiştir. İrlanda halkı da aynı şekilde padişaha teşekkür maksadıyla bir teşekkür mektubu yollamışlardır.

İşte İrlanda’nın Osmanlı’ya yollamış olduğu teşekkür mektubu…

İrlandanin-osmanliye-sukran-mektubu-1

MAJESTELERİ OSMANLI PADİŞAHI SULTAN ABDÜLMECİD HAN’A
-ALLAH MAJESTELERİNDEN RAZI OLSUN-

“Aşağıda imzaları bulunan biz İrlanda Asilzâdeleri, Beyefendileri ve Sâkinleri, Majesteleri tarafından acı çeken kederli İrlanda halkına gösterilen cömert hayırseverlik ve alâkaya en derin minnetlerimizi saygıyla takdim eder ve onlar adına Majesteleri tarafından İrlanda halkının ihtiyaçlarını karşılamak ve acısını dindirmek üzere cömertçe yapılan bin sterlinlik bağış için teşekkürlerimizi arz ederiz.

Eşine az rastlanır türde, ülkemizde ansızın ortaya çıkan kıtlık ve fakir halkın karşı karşıya kaldığı çaresizlik Allah’ın hikmetiyle takdir olunmuştur. İrlanda halkının, bu durumda kendilerini ve ailelerini açlık ve ölümden korumak adına diğer ülkelerin şefkat ve cömertliğine başvurmaktan başka seçeneği kalmamıştır. Majestelerinin bu zor durumdaki insanların yardım talebine verdiği mertçe cevap büyük Avrupa devletlerine kıymetli bir örnek olmuştur.

Bu vaktinde yapılmış hayırlı davranış, pek çok kişiyi ferahlatmış ve ölümden kurtarmıştır. Onlar adına tekrar Majestelerine minnetdarlığımızı sunmak, idareniz altında bulunan ve ihsanınızda payı olan halkınızın ve ülkenizin, katlanmak zorunda kaldığımız sıkıntılardan muhafaza buyurulması dileğimizi izninizle ifade ediyoruz. 1847 “

 

Kurulduğu günden bu yana Osmanlı’yı yöneten tüm padişahları görmek isterseniz Kuruluşundan Bitişine Kadar 36 Osmanlı Padişahı yazımıza göz atabilirsiniz.

Paylaş

5 Thoughts to İrlanda’nın Osmanlı’ya Şükran Mektubu

 1. hasan Cevapla 24 Nisan 2016 at 19:30

  bu olay yukarıda yazıldığı gibi değil birincisi o yıllarda euro diye bir para birimi yok altın yada ingiliz sterlini (altın) kullanılır ingiltere kraliçesi irlandaya yardım ediyor ama onun yardımı sembolik çok cuzi ama Osmanlı İrlandaya gemi 100 000 altın yollamak istiyor fakat lomdra hükümeti bu bağışa karşı çıkmakta zira bağış kraliçenin verdiğinin kat kat üstü ama bu nakit yerine gıda kabuledebileceklerini bildiriyor Londra ve osmanlı koca bir gemi yi tıka basa gıdayla yükleyip irlandaya gönderiyor irlanda o geminin yanaştığı limanın ismini Türkiye diye isim veriyor ve halen öyledir teşekür belgesi gerçektir ama kıtlıktan sonra padişaha takdim edilmiştir

  #
 2. Ferda Cevapla 26 Nisan 2016 at 12:35

  Zaten euro demiyo sterlin diyo iyi oku

  #
 3. Cumali Cevapla 28 Nisan 2016 at 12:32

  4000 euro değerinde buğday gönderdiğini soyluyor sterlin de degil

  #
 4. serkan Cevapla 26 Eylül 2016 at 12:53

  birimlere takılın olayın özünü görmeyin.bizden yapmamızı bekledikleri davranışları ne güzel de sergilemişsiniz.

  #
 5. cihan Cevapla 26 Eylül 2016 at 19:41

  4.000 Euro değerinde buğday gönderilmiştir ( yorum yaptığınız yazıyı dahi okumaya üşeniyorsunuz ) kopyala yapıştırla yukarıdan alıp buraya yapıştırdımki yazının boşluğunda bile hata olmasın azıcık insaf be kardeşim

  #

Bir Cevap Yazın

Comment


btt